Darling Park Exhibition Gallery 2013

201 Sussex Street, Sydney. 

DATES:  29th July - 1st September, 2013

SOCIETY AWARDS: 
ANGELA MORRELL'S DARLING PARK REVIEW (click here)

 

 

       
    Will Maguire                                                                    Willem van Stom
    "Flame Screens"                                                              "Biribie"
    Hot Forged Steel                                                              Recycled Horse Shoes/Steel

 

                    

    Wendy Black                                                       Vrej Matossian
    "Rufus"                                                               "Voronoi Carbon Confinement"
    Birdwire/Skateboard                                             Powdercoated mild steel/Steel

 

           
    Vivienne Lowe                                                   Sue Alexopoulos
    "Anthology"                                                      "Meditation"
     Paper/Fabric/Steel                                            Bronze

 

            
    Sally Zylberberg                                                                    Sallie Portnoy
    "Who, Me?"                                                                          "Venus"
    Mosaic tiles                                                                          Cast Glass/Stainless Steel

 

             

                                                                           WINNER: President's Award

     Roz Stampfli                                                    Robin Rumpf
     "Leonardo"                                                       "Edna"
     Concrete                                                          Marble (Anguston Gold)

 

          
    Robert Fry                                                     Raimonds Rumba
    "Termite-ator"                                                 "Not Of This World"
     Timber/Brass                                                 Terracotta

 

                
    Pin Hsun Hsiang                                           Philippa Graham
    "Mask"                                                         "Engaged"
    Stainless Steel/Wood                                    Bronze

 

          
WINNER: Franco Belgiono-Nettis Transfield Holdings Prize   WINNER: The Sculptors Society Abstract Award
  Paul Trefry                                                                       Maurice Schlesinger
  "Gladis Always Knew Arthur Was Late"                              "Origami ll"
  Silicone/Mixed Media                                                        Welded Steel

 

            
     Maryann Nicholls                                                       Mark Aylward
     "Individuals"                                                               "Archaeology of Life"
     Mixed Media                                                              Timber

 

          
    Lola Kaplan                                                               Lee Blattmann
    "Circus Strongman"                                                    "Oh Spike!"

    Fabric/Acrylic                                                            Stainless Steel/Acrylic

 

               
    WINNER: Roger Fenton Prize                        WINNER: Australian Bronze Prize
    Larissa Smagarinsky                                     Kerry Cannon
    "Head In Clouds"                                           "Fortune" detail
     Bronze/Marble                                              Bronze/Paint

 

             
    Kate Ilbery                                                                         June Bennett
    "Tenderness"                                                                      "Sails"
    Ceramic                                                                             Powdercoated Mild Steel/Wood

 

        
    Jules Jones                                                                      John Brooke
    "Waterhorse ll"                                                                 "Samothrace"
    Copperplate over sisal on Polished Soapstone                     Recycled Steel

 

             
    Jenny Green                                                Janet Coyne
    "The Dance"                                                "Transformation"
     Painted Steel                                              Reconstituted Glass

 

           
     Irene Carroll                                            Helen Leete
     "Wipeout"                                               "Clio The Mythical Steed"

     Mosaic tile/Surfboard                               Masterworks/Bronze Patina

 

        
    Helen Alajajian                                                                 Gunnel Watkins

    "Rest"                                                                             Raw Series : "The Escarpment"

     Bronze                                                                           Black Fired Ceramic

 

         
    Geoffrey Pollard                                                                 Garner
    "Fish. Bird. Turn"                                                               "Dunbar Lost"

    Serpentine                                                                        Mixed Media

 

                
                                                                           WINNER: Highly Commended Certificate    
    Feyona van Stom                                              Ella Krug                      
    "Tuscany"                                                        "Living It Up"                 
    Ceramic - Raku fired                                          Recycled Media           

 

              
    Deborah Sart                                                     David Solomon
    "The Moving Finger"                                           "Cocktail"

    Greenstone/Sandstone base                              Clay - Raku fired

 

              
    WINNER: Highly Commended Certificate
    Christine Simpson                                            Cathie Alexander
    "Young Australian"                                            "Whales Eye III"

    Electroplated Bronze/Wax Copper Steel             Stainless Steel/Western Red Cedar

 

             
    Carolyn Rendle                                          Carmel Mollison
    "Silver Gulls"                                             "Flightie"

    Felt, Liquid Chrome/Timber                         Manipulated Hot Glass/Rock

 

            
    Blaze Krstanoski Blazeski                                       Argo Ho
    "Legend of the Wave"                                              "Living Fossil"

    Bronze                                                                   Bronze

 

             
    WINNER: Transfield Holdings Found Objects Prize             WINNER: Barnes Products Prize
    Angela Morrell                                                                  Amanda Harrison
    "Conversation"                                                                 "Be What You Want To Be"

    Mixed Media                                                                    Bronze

 

        
    Fronsnova  -  Judy Coverdale                                    Tom Mourad
    "Moon and Sun IV"                                                  "The Dream"
    Bronze/Stainless Steel/Glass/Granite                        Wood

 

                                   
 WINNER: The Sculptors Society Figurative Award      WINNER: Highly Commended Certificate

 Feisal Ramadan                                                       Efat Yahyaoglu
 "Squashed"                                                              "Pensive"
 Epoxy / Papier Mache                                               Bronze